Biuro w stylu open space – cechy wnętrza

Data dodania: 11.07.2016


Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych nurtów w architekturze ostatnich lat jest nawiązywanie do koncepcji projektów minimalistycznych. Widać to szczególnie w aranżacji przestrzeni przemysłowych i komercyjnych, na czele z budynkami biurowymi. Nowo powstające biurowce coraz częściej są urządzane w zgodzie z ideą open space. Co powinno cechować tego typu wnętrze, jakie są jego wady i zalety?

Początki idei open space

Większość architektów genezy powstania samego pomysłu na nowatorską aranżację wnętrz upatruje jeszcze w latach 60. XX wieku. To wtedy właściciele firm zaczęli szukać nowych rozwiązań, które wspomogłyby przepływ informacji czy dokumentów, a to z kolei przełożyłoby się ostatecznie na większe zyski przedsiębiorstw. Zwiększone zapotrzebowanie na efektywne rozwiązania w zakresie poprawy produktywności pracowników biurowych w tym czasie można łączyć z postępującą niemalże od początku XX wieku rewolucją przemysłową i znacznym wzrostem ilości pracowników typowo administracyjnych.

Dzisiaj idea open space jest również przejawem popularności stylu minimalistycznego we wnętrzach i architekturze budowlanej. W kompozycje otwartej przestrzeni wpisuje się przede wszystkim brak sztywnego podziału zamkniętymi pokojami czy oddzielanie poszczególnych stanowisk ściankami czy boksami. Doskonałe przykładu aranżacji nowoczesnych przestrzeni przedstawia portfolio pracowni architektonicznej, dostępnej na studioag.pl.

Zakup apartamentu nad morzem

Zalety i wady open space

Rozwiązania z zakresu open space mają zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Wśród pracowników, którzy pozytywnie podchodzą do idei otwartej przestrzeni w biurze są głównie osoby młodsze, otwarte na niekonwencjonalne narzędzia pracy. Pracownicy, którzy mają nienajlepsze zdanie o open space wskazują, że otwarcie przestrzeni odbywa się kosztem ciszy i spokoju poszczególnych stanowisk. Można temu jednak zaradzić, na przykład wydzielając chociażby strefę ciszy czy pracy kreatywnej. Żeby nie zatracić efektu open space tego typu miejsca można zaaranżować przy pomocy szklanych drzwi. Efektem będzie nowoczesna, dobrze oświetlona przestrzeń, zgodna z popularnymi tendencjami w architekturze. Po szkło we wnętrzach sięgają dziś chętnie współczesne pracownie projektowe, jak Studio AG. Nie da się też ukryć, że odpowiednio zaaranżowana otwarta przestrzeń wiąże się z mniejszymi kosztami wyposażenia biura.

Niezwykle ważne z perspektywy pracodawcy jest też to, aby projekt przestrzeni biurowej w stylu open space był zgodny z przepisami prawa pracy. Polski Kodeks pracy reguluje między innymi takie kwestie jak ilość przestrzeni przypadającej na jednego pracownika czy dostęp do niezbędnych do pracy urządzeń przy stanowisku pracy. Jeśli pracodawca ma jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z doświadczonym biurem architektonicznym (sprawdź: studioag.pl).

Winter Polska

Zakup mieszkania lub apartamentu nad morzem