Inteligentne budynki, czyli nowoczesne systemy zarządzania

Data dodania: 11.07.2016


Nowoczesne projekty budynków to coraz częściej zaawansowane technologicznie konstrukcje, które potrafią dostosować się do zwyczajów i preferencji właściciela nieruchomości. W budowie obiektów przemysłowych coraz częściej standardem staje się wykorzystanie automatyki budynkowej, która zamienia zwykły budynek w prawdziwie inteligentny obiekt. Co mają do zaoferowania nowoczesne systemy zarządzania budynkiem?

Co to jest BMS

W kontekście rozważań nad inteligentnymi budynkami należy mówić właściwie o systemach zarządzania budynkami (ang. Building Management System). Sam pomysł na zintegrowane zarządzanie wieloma systemami w ramach jednego budynku zrodził się pod koniec lat 70. w Stanach Zjednoczonych. Główną ideą, która przyświecała rozwojowi tego typu rozwiązań były proekologiczne zmiany w dziedzinie architektury i budownictwa przemysłowego, a z upływem czasu również prywatnego. Jak pokazują doświadczenia architektów z pracowni Studio AG, obecnie systemy zarządzania budynkami są stosowane zarówno w obiektach użyteczności publicznej, takiej jak hotele, szpitale, centra handlowe, biurowce, hale magazynowe, jak i w prywatnych budynkach mieszkaniowych. Realizacje nowoczesnych projektów można zobaczyć między innymi na studioag.pl.

Jak działa automatyka budynkowa

Głównym zadaniem systemów zarządzania budynkiem jest integrowanie działania wielu niezależnych instalacji obecnych w budynku. Dzięki odpowiedniej konfiguracji poszczególnych zespołów urządzeń można uzyskać nie tylko znaczne oszczędności, ale także dostosować ich funkcjonowanie do indywidualnych potrzeb właściciela i użytkowników nieruchomości. Optymalne ustawienie systemów, w przypadku większości instalacji, można też kontrolować zdalnie, za pośrednictwem specjalnego oprogramowania czy aplikacji i po podłączeniu jednostki centralnej do sieci. W skład instalacji, które mogą być kontrolowane przez system inteligentnego zarządzania wchodzą między innymi: system ogrzewania, oświetlenia, systemy alarmowe i monitoringu, instalacje pogodowe, klimatyzacja czy podsystemy sterowania energią elektryczną.

Urządzanie apartamentu nad morzem

Projekt i instalacja systemu

Dostępne na rynku systemy zarządzania, które zamieniają tradycyjny obiekt w budynek inteligentny mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Te pierwsze warto uwzględnić na etapie prac projektowych, kiedy architekt (sprawdź usługi: studioag.pl) może zaproponować najbardziej korzystne rozmieszczenie poszczególnych elementów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku obiektów o dużej powierzchni lub zaawansowanych pod względem konstrukcji. Alternatywą mogą być systemy bezprzewodowe, które dużo łatwiej wdrożyć w budynek, który jest już ukończony, ponieważ nie wymaga chociażby kucia ścian.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

zarządzanie nieruchomościami cyrklewicz