Jak projektuje się budynki przemysłowe?

Data dodania: 30.05.2016


Nie jest żadną tajemnicą, że projektowanie domów oraz realizacja zaplanowanej koncepcji architektonicznej wiąże się z głównym naciskiem na spełnienie potrzeb mieszkańców, inwestora i niezbędnych norm budowlanych, między innymi w zakresie bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. A na co zwracają uwagę specjaliści podczas prac związanych z projektowaniem fabryk czy budową hal przemysłowych?

Pierwszym czynnikiem, jaki wpływa na ostateczny efekt prac podczas opracowywania koncepcji architektonicznej dla obiektu przemysłowego jest teren działki oraz pożądana powierzchnia budynku. Powierzchnia działki w głównej mierze decyduje o tym, jak potoczą się dalsze prace nad budynkiem. W zależności od obciążeń, przeznaczenia i planów zagospodarowania przestrzeni architekt kubatura budynku może znacznie różnić się na podobnych działkach. Przez kubaturę należy rozumieć objętość obiektu, jako sumę powierzchni całkowitej wszystkich kondygnacji, z włączeniem przejść, prześwitów, poddaszy nieużytkowych czy różnego rodzaju elementów budowlanych obiektu, które znajdują się na zewnątrz (loggia, taras, balkon czy taras).

Większość budynków nastawionych faktycznie na produkcję i przemysł projektowanych jest na rzucie prostokątnym, z dachem jednospadowym lub dwuspadowym o niewielkim nachyleniu.

Lokowanie oszczędności w apartament nad morzem

Projekty budynków przemysłowych muszą uwzględniać konieczność wielofunkcyjności wnętrza – nie bez powodu zalicza się je do obiektów użyteczności publicznej. Oprócz hali magazynowych i miejsca przeznaczonego wyłącznie do pracy, gdzie muszą znaleźć się maszyny produkcyjne i odpowiednia, niezagospodarowana przestrzeń architekt musi mieć na uwadze także inne aspekty funkcjonowania takiego obiektu. W tym celu przy projektowaniu fabryk czy hali magazynowych, na etapie koncepcji architektonicznej często przyjmuje się podział przestrzeni na część magazynowo-przemysłową oraz socjalną.

Luksusowe apartamenty nad morzem

Podobnie jak w przypadku innych obiektów budowlanych, tak samo budynki przemysłowe muszą być projektowane oraz budowane zgodnie z normami budowlanymi. Szczególny nacisk kładzie się tutaj na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, drogi ewakuacyjne oraz zapewnienie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Architekt (Szczecin) powinien też zadbać o odpowiednie oświetlenie czy materiały wykończeniowe, które będą możliwie w jak największym stopniu wpływać na wydajność pracy oraz ergonomię codziennego funkcjonowania dużej grupy ludzi.

Zakup apartamentu nad morzem – informacje

cyrklewicz zarządzanie

Autofolierung NRW