Jak uniknąć wpadki, czyli nadzór inwestorski

Data dodania: 30.05.2016


Istnieje powiedzenie, które mówi, że jeśli coś ma być zrobione dobrze, najlepiej zrobić to samemu. Niestety w kwestii budownictwa idea taka nie zawsze może być wdrożona w życie. Ze względu na wyśrubowane normy bezpieczeństwa i zapisy prawa budowlanego za poszczególne etapy procesu budowlanego muszą odpowiadać osoby, które posiadają odpowiednie kompetencje i kwalifikacje. Poza tym, nawet najlepiej doinformowany laik nie wychwyci ewentualnych błędów na placu budowy. I tutaj do gry wkracza inspektor nadzoru inwestorskiego.

Przede wszystkim, warto spojrzeć na to, co o procesie budowlanym mówi Prawo budowlane. Zgodnie z art. 17 uczestnikami procesu budowlanego są:

  •  inwestor,
  •  inspektor nadzoru inwestorskiego,
  •  projektant (np. Studio AG),
  •  kierownik budowy.

Inwestor to osoba, która odpowiada za organizację procesu budowy, w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi normami prawa i przepisami. W praktyce inwestorem może być podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna, czyli każdy, kto zdecyduje się na budowę własnego domu. To właśnie w rękach inwestora istnieje możliwość wyznaczenia inspektora, który będzie monitorował realizację projektu architektonicznego.

Apartament czy dom nad morzem

Nadzór inwestorski wiąże się z wprowadzeniem na plac budowy osoby, która będzie mogła nie tylko obserwować, ale także, jeśli uzna to za konieczne polecać korygowanie nieprawidłowo wykonanych robót. Inspektor inwestorski w tym przypadku znajduje się wyżej w hierarchii niż kierownic budowy, bo jako przedstawiciel inwestora, z odpowiednimi uprawnieniami może kontrolować jakość prowadzonych prac, potwierdzać naprawę jakichkolwiek usterek, przygotowywać dokumentację i doradzać inwestorowi we wszystkich działaniach.

Nadzór inwestorski nie jest obowiązkowy w przypadku nieskomplikowanych realizacji, jednak warto zdecydować się na tego typu współpracę. Przede wszystkim gwarantuje przedstawicielstwo kompetentnej osoby, która będzie monitorować kolejne etapy budowy. Najlepiej, jeśli nadzoru inwestorskiego podejmie się ten sam architekt (sprawdź: Studio AG), który pracował nad całą koncepcją projektową budynku. Jednak nie każdy architekt może pełnić rolę inspektora nadzoru inwestorskiego. Musi to być osoba, która posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej na budowie oraz doświadczenie zawodowe i wiedzę techniczną.

Apartament nad morzem to trafiona inwestycja

Wakacje w apartamentach nad morzem