Nowoczesne budynki przemysłowe inspirują architektów

Data dodania: 30.05.2016


W przyrodzie nic nie ginie, nie dziwi więc to, w jaki sposób przenikają się tendencje obecne w architekturze i budownictwie przemysłowym. To jak wyglądają projekty fabryk i obiektów przemysłowych w dużej mierze znajduje swoje odzwierciedlenie w planach architektonicznych budynków użyteczności publicznej oraz domów i mieszkań. Jak przemysł inspiruje architektów?

Na pewno motywy przenoszone z projektów fabryk i hal produkcyjnych widać na pierwszy rzut oka, czyli porównując bryłę tradycyjnych budynków mieszkalnych z projektami domów, jakie wychodzą dzisiaj z pracowni architektonicznych (sprawdź ofertę studio projektowe Szczecin). Dzisiaj coraz więcej realizowanych projektów opiera się na prostej konstrukcji budynku, pozbawionej elementów czysto dekoracyjnych. Idzie to w parze z popularnością stylu minimalistycznego, który w dużej mierze cechuje tak zwane współczesne budownictwo.

Sprzedaż domów nad morzem

Ale taka prostota i większe znaczenie formy ma też swoje uzasadnienie funkcjonalne. Podobnie jak w przypadku projektowania fabryk, gdzie architekt musi mieć na uwadze możliwość późniejszej modyfikacji obiektu, tak pracując nad koncepcją domu jednorodzinnego coraz częściej wybierane są takie rozwiązania, które są proste w wykonaniu, nie sprawiają problemu w użytkowaniu i będą sprzyjać ewentualnym rozbudowom czy remontom.

Domy Kołobrzeg

Do wnętrz domów i mieszkań wchodzą także nowoczesne rozwiązania technologiczne. Tak jak w fabrykach  czy halach przemysłowych podstawą sprawnego funkcjonowania są innowacyjne urządzenia i zaplecze maszynowe, tak w obiektach mieszkalnych standardem stają się systemy inteligentnego zarządzania budynkiem. Projektowanie domów odbywa się dzisiaj z uwzględnieniem możliwości, jakie niosą ze sobą systemy inteligentne. Dzięki nim można zdalnie zarządzać poszczególnymi instalacjami, a także skonfigurować wszystkie aspekty funkcjonowania domu, tak aby odpowiadały one wszystkim lokatorom, jednocześnie wpływając na oszczędność pobieranej energii elektrycznej.

Apartament nad morzem to sprawdzona inwestycja

A to już wiąże się z kolejną wyraźną tendencją w projektowaniu domów, którą widać też przy budowie fabryk, czyli wpływem na środowisko naturalne. Budownictwo zrównoważone, dąży do takiego projektowania i realizacji inwestycji, aby sam proces budowy, jak i późniejszej eksploatacji w możliwie jak największym stopniu był przyjazny naturze. Instytucje międzynarodowe od lat zajmują się opracowywaniem koncepcji rozwoju przemysłu, który ograniczyłby szkodliwe oddziaływanie na środowisko, a analogiczne pomysły widać także na polu budowy domów, chociażby w postaci dofinansowań i refundacji kosztów związanych z wprowadzaniem rozwiązań proekologicznych.


Nowoczesne schody? Zobacz i przeczytaj więcej na: