Z fabryki do domu, czyli styl industrialny

Data dodania: 30.05.2016


Ilu ludzi, tyle opinii, jednak ikony stylu zdają się zgadzać co do jednego: inspirację można czerpać z każdego miejsca i w każdej chwili. Doskonałym przykładem na to może być styl industrialny w aranżacji wnętrz – znany na świecie już od lat 60. ubiegłego wieku, który coraz śmielej w ostatnich latach wkracza do Polski, zdobywając rzesze zwolenników. Czym zawdzięcza sobie taką popularność?

Przyczyn popularności aranżacji wnętrz w stylu industrialnym należy szukać przede wszystkim w poszukiwaniu niebanalnych, oryginalnych rozwiązań na urządzanie domu. Nie można też nie docenić wpływu, jaki ma kultura i życie Nowego Jorku na kształtowanie gustów i trendów w skali globalnej. A to właśnie z nowojorskiej dzielnicy SoHo wywodzą się klimaty loftu i powiązanej z nim estetyki industrialnej. Wszystko zaczęło się w latach 50., kiedy na potęgę były budowane fabryki i przestrzenne hale magazynowe. Dekadę później większość z nich była już całkowicie opustoszała. Wtedy artyści zaczęli adaptować post-fabryczne budynki  jako swoje mieszkania. Kolejne lata przekształceń przestrzeni urbanistycznej sprawiły, że dzisiaj dzielnica ta należy do najdroższych w całym Nowym Jorku.

G2 TEAM

Do podstawowych, najbardziej rozpoznawalnych cech stylu industrialnego należy przede wszystkim wykorzystanie surowych materiałów. Mają one imitować wnętrza prawdziwych obiektów przemysłowych. Tym samym na ścianach nie może zabraknąć czerwonej cegły czy szarego tynku. Trudno także wyobrazić sobie wnętrze w klimacie przemysłowym bez elementów wykonanych z metalu. Kolejnym niezbędnym elementem są uzupełniające akcenty drewniane, które wprowadzają bardziej domowy, przytulny nastrój. Warto trzymać się neutralnej kolorystyki, jedynie z kilkoma mocniejszymi akcentami kolorystycznymi.

Kto najlepiej odnajdzie się w takich wnętrzach? Bez wątpienia jest to propozycja skierowana bardziej do tych, którzy lubią odważne rozwiązania. Doskonale poczują się w nich Ci, którzy cenią niecodzienne połączenia i nie boją się zaryzykować. Na pewno aranżacja wnętrz w domu w duchu industrialnym może być szokiem dla wielbicieli tradycyjnych, przytulnych wnętrz. Jednak odpowiednio zagospodarowana przestrzeń domowa i przemyślana kompozycja wnętrza gwarantuje, że mieszkańcy się będą się czuli, jakby zamieszkali w zimnej, pustej fabryce, ale w nowoczesnym lofcie na miarę XXI wieku. Przed podjęciem decyzji warto wysłuchać porad architekta (zobacz: Studio AG) i skorzystać z jego doświadczenia.


Do wnętrz industrialnych można także dobrać konstrukcję schodów – jak? To i wiele innych informacji znajdziesz w serwisie: schodyw.szczecin.pl

Apartament nad morzem w mieście Kołobrzeg

Apartamenty z widokiem na morze